Parafia Kołbiel

Witamy na stronie Parafii pod wezwaniem Św. Trójcy w Kołbieli.

Parafia należy do Diecezji Warszawsko-Praskiej, dekanatu Mińsk Mazowiecki – Św. Antoniego. Swoim terenem kołbielska Parafia obejmuje 27 miejscowości: Antoninek, Bocian, Borków, Chrosna, Człekówka, Chrząszczówka, Dłużew, Gadka, Głupianka, Gózd, Karpiska, Kąty, Kołbiel, Kośminy, Lubice, Lubice II, Majdan, Nowa Wieś, Podgórzno, Radachówka, Rudno, Skorupy, Sufczyn, Sępochów, Stara Wieś Druga, Władzin, Wola Sufczyńska.

Rys historyczny

Parafię erygował biskup poznański Andrzej Łaskarz z Gosławic w 1422 roku. Nazwa miejscowości pochodzi od ludowego określenia grząskiego bagna. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1326. W 1532 roku, za czasów Zygmunta I, miejscowości otrzymała prawa miejskie. Swój rozkwit miasto przeżyło w 2 poł. XVI w., miało wtedy 800 mieszkańców. Poważnie ucierpiało w czasie potopu szwedzkiego, powstania kościuszkowskiego i wojen napoleońskich, a carski rząd pozbawił je praw miejskich w 1869 roku. Od 1806 roku do II wojny światowej, dawna własność rodowa Kołbielskich należała do Zamoyskich. W XIX w. wykształciła się tu oryginalna kultura ludowa przejawiająca się w budownictwie, obrzędach, strojach, tkactwie, wycinankach, muzyce i tańcach. Ożywienie gospodarcze na początku XX w. spowodował napływ ludności, szczególnie Żydów (w 1939 roku stanowili oni 2/3 ludności). Atrakcją turystyczną jest zespół pałacowy Zamoyskich w Starej Wsi wzniesiony w 1866 roku według projektu Leandra Marconiego, stojący w parku o powierzchni 10 ha. Obecny kościół parafialny, murowany, w stylu neogotyckim, kryty blachą miedzianą, był budowany w latach 1895-1901 według projektu Józefa Dziekońskiego, staraniem proboszcza Ks. Jana Wasilewskiego. Konsekracji świątyni w 1903 roku dokonał Bp Kazimierz Ruszkiewicz, sufragan warszawski.

Świątynia

Zbudowana w formie krzyża, z jedną wieżą o wysokości 50 m. Sześć filarów dzieli wnętrze na trzy nawy. Wieża służy za dzwonnicę, są tam umieszczone trzy dzwony o imionach: Józef, Maryja i Antoni-Franciszek-Wojciech. W kościele znajduje się barokowy ołtarz główny Świętej Trójcy z XVII w. (z obrazami z tego okresu: Trójca Święta, Koronacja Najświętszej Maryi Panny), obraz Ukrzyżowanie Chrystusa oraz fundatorzy świątyni na tle Jerozolimy), drewniane ołtarze boczne w stylu renesansowym: Św. Józefa z XIX w. i Miłosierdzia Bożego z roku 2001 z obrazem autorstwa Izabelli Malec z Warszawy) oraz trzy małe ołtarzyki: Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Świętego Jana Pawła II i Świętego Antoniego. Jest ponadto kaplica Matki Bożej Częstochowskiej z ołtarzem neogotyckim, barokowa złocona chrzcielnica z XVIII w. z figurą Św. Jana Chrzciciela, ambona z figurami Ewangelistów, pięć konfesjonałów, ołtarz soborowy i ambonka, monstrancja z XVI w. Organy posiadają 20 głosów (w latach 2011-2012 zostały przeprowadzony kapitalny remont). Przy kościele w 1947 roku zbudowano grotę Matki Bożej z Lourdes.

Zdjęci kościoła parafialnego w Kołbieli

Plebania

Na terenie parafii znajdują się dwie plebanie:

  • stara, drewniana z końca XIX w., kryta blachą
  • nowa, murowana, wykończona i oddana do użytku w 2016 roku (poświęcił ją Bp Kazimierz Romaniuk 20 czerwca 2006 roku)

Cmentarz grzebalny

Cmentarz parafialny został założony w 1850 roku i znajduje się od kościoła. Jego stara część o powierzchni 3,5 ha. jest ogrodzona murem, natomiast nowa część o powierzchni 1,8 ha ogrodzona jest siatką.

Grupy parafialne

Na terenie Parafii działają następujące grupy parafialne:

  • Asysta Kościelna Dorosłych
  • Ministranci
  • Lektorzy
  • Rada Parafialna
  • Żywy Różaniec
  • Szafarze Nadzwyczajni
  • Rycerstwo Niepokalanej
  • Schola parafialna
  • Chór parafialny
  • Wspólnota Modlitewna